صفحه اصلي > اخبار  دبیرخانه شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه های کشور
سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧
ارتباط

اخبار > حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در آیین افتتاحیه مرحله نهایی سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور
 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در آیین افتتاحیه مرحله نهایی سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور

حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در آیین افتتاحیه مرحله نهایی سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور گفت: حضور در جمع دانشجویان و اساتید فعال قرآنی جای شکر دارد چرا که نورانیتی که در دل‌های شما به وسیله ارتباط با قرآن ایجاد شده، فضای آموزش عالی و دانشگاه‌های ما را روشن می‌کند.

وی با بیان این مطلب افزود: قطعا هر یک از شما قرآنیان مشعل فروزانی در دانشگاه خود هستید و هم دانشگاهی‌های شما عطر قرآن را از شما استشمام می‌کند و نور قرآن را از شما می‌گیرند.

محمدیان خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در دانشگاه‌های سراسر کشور نسیم خوشن قرآنی در حال وزیدن است و همه اینها به برکت قرآن و عترت است.

مسئول نهاد مقام  معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این که امسال بیش از ۳۲۰ هزار نفر از دانشگاه‌های مختلف کشور در سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور از دستگاه‌های مختلف دانشگاهی در بخش‌ها و رشته‌های مختلف شرکت کردند‏، اظهار کرد: در این جشنواره مشارکت چشمگیر دانشجویان و اساتید را شاهد بودیم و این مشارکت فزاینده ستودنی است. البته خیلی دیگری از جامعه دانشگاهیان نیز با قرآن مانوس هستند اما فرصتی برای آنها برای حضورشان در این رویداد بزرگ قرآنی فراهم نشد.

محمدیان گفت: وظیفه دارم از یکایک شما دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های مختلف که در بخش‌های مختلف جشنواره حضور داشتید و همچنین از مسئولان قرآنی دانشگاه‌ها که برنامه‌های مقدماتی این رویداد بزرگ قرآنی را فراهم کردید، تشکر کنم. وزارت بهداشت امسال برای دومین بار میزبان این رویداد بزرگ قرآنی بود که جا دارد از زحمات دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قدردانی کنم.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: افرادی که با خداوند معامله می‌کنند و برای این کتاب آسمانی قدم بر می‌دارند و همت می‌گمارند در نزد خداوند دارای کرامت و ارزش والایی هستند و قطعا شما متولیان و دست‌اندرکاران این جشنواره و شرکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف که راه و  مسیر قرآنی را پیش رو گرفتید، در نزد خداوند از محبوبیت خاصی برخوردار هستید.

محمدیان به مقارن بودن برگزاری آیین افتتاحیه مرحله نهایی جشنواره و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(عج) اشاره کرد و گفت: این تقارن را به فال نیک می‌گیریم.

مسئول مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرآن کتاب هدایت همه انسانهاست، خاطرنشان کرد: قرآن کریم همه ما انسانها را به این مسیر هدایت می‌کند که همواره در پای مکتب و درس امام علی(ع) و اهل بیت(ع) بنشینیم و افتخار پیروی از آنها داشته باشیم. خداوند در قرآن اموال خود را معرفی کرده و اهل بیت(ع) و رسول خداوند مصداق اعلای نور الهی هستند و در تاریخ صادق تر از علی(ع) و اولاد علی جایی سراغ نداریم.

محمدیان در بخش دیگری از سخنان خود به امتحان‌های الهی  که خداوند نسبت به بندگانش می‌دهد اشاره کرد و گفت: نخستین امتحان خداوند بعد از آغاز خلقت و آفرینش، تعظیم در برابر انسان کامل و خلیفه الله بود.

مسئول مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: مساله اطاعت و تسلیم در برابر انسان به عنوان خلیفه‌الله یکی از مواردمهمی است که خداوند در قرآن به آن اشاره کرده است و خداوند این چنین خواسته که بقیه در مقابل انسان کامل تعظیم کرده و سر تعظیم فرود آورند و این تعظیم در برابر خداوند است و هیچ شرکی در آن وجود ندارد.

محمدیان همچنین به آیات دیگری از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: صدها آیه در قرآن کریم می‌شود جستجو کرد که بیانگر این نکته است که خداوند آدرس و نشانی اهل بیت(ع) و رسول خدا را به ما انسانها داده و اگر دنبال سعادت حقیقی در دنیا و آخرت هستیم راه ما جز " اهدنا الصراط المستقیم" نیست و خداوند در سوره حمد نشانه‌های عصمت و آدرس رستگاری و " اهدنا الصراط المستقیم" را به انسانها داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به شرکت‌کنندگان سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان کشور گفت: شما اساتید و دانشجویان حاضر در این رویداد بزرگ قرآنی اگر تصور کنید خداوند به فرد دیگری بیش از شما نعمت داده به قرآن اجحاف کرده‌اید و بدانید که نعمت قرآن بزرگترین نعمتی است که خدا به شما عزیزان داده و قدر این نعمت را بدانید و انس‌تان را با این کتاب آسمانی بیشتر کنید.

محمدیان گفت: جای خوشحالی دارد که از ۳۲۰ هزار نفر از شرکت‌کنندگان سی ودومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان، بیش از ۲۸۰ هزار نفر در بخش معارفی حضور داشتند و این موفقیت شایسته شما دانشگاهیان است.

وی خطاب به دانشگاهیان شرکت کننده در این جشنواره گفت: انس و پیوندتان را با کتاب آسمانی محکم‌تر کنید که ما هرچه داریم به برکت قرآن واهل بیت است.

محمدیان افزود: حفظ قرآن کریم ارزشمند است اما همه این اقدامات برای درک و فهم معارف قرآنی است. همه  شما در دانشگاه‌ها و فضاهای آموزشی کشور یک مشعل هدایت قرآنی هستید تا آنهایی که شهد شیرین قرآن را هنوز نچشیده‌اند با رفتار و گفتار شما آشنا شوند و امید است همه شما عزیزان در دنیا و آخرت همراه قرآن و عترت باشید.

مرحله نهایی سی و دومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان سراسر کشور طی روزهای ششم تاهشتم آذرماه در حوزه هنری سازمان تبلیغات برگزار می‌شود و طی مراسم افتتاحیه و اختتامیه از برگزیدگان بخش‌های مختلف هنری، ادبی‏، فناوری، معارفی، آوایی و... با اهدای لوح و جوایزی تقدیر می شود.

دانشجویان و اساتید شرکت کننده در جشنواره سی و دوم از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تابعه وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، دانشگاه‌های پیام نور، فنی حرفه‌ای، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد، دانشگاه علوم معارف و جهاد دانشگاهی هستند.

میزبانی این دوره از جشنواره که سی دومین دوره آن است بر عهده وزارت بهداشت است و سال پیش این جشنواره توسط دانشگاه فرهنگیان برگزار شده و مرحله نهایی آن امسال از ششم تا هشتم آذرماه در حوزه هنری شهر تهران برگزار  می‌شود. وزارت بهداشت برای دومین بار میزبان این رویداد بزرگ ملی و قرآنی است و در نخستین بار وزارت بهداشت در سال 89 در دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان این جشنواره ملی بود.

برای نخستین بار در سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت به میزبانی وزارت بهداشت، اساتید و اعضای هیأت علمی در برخی از رشته‌ها می‌توانند حضور داشته باشند و به رقابت بپردازند. همچنین امسال برای اولین بار به دلیل تقارن هفته قرآن و عترت با مراسم اربعین، تصمیم گرفته شد تا این جشنواره بعد از این مراسم و در آذرماه برگزار شود.

 

 


١٦:٢٨ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣١٥٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٦٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 

سامانه